A KORPÁSODÁS FAJTÁI, TÜNETEI ÉS KILALKULÁSÁNAK OKAI

2. RÉSZ ZSÍROS KORPÁSODÁS

Az előző részben betekintést nyerhettünk a száraz korpásodás okaiba és kezelési lehetőségeibe. A folytatásban a korpásodás zsíros fajtájával foglalkozom. Teszünk egy kitérőt a Seborrhea Dermatits irányába is, amikor a faggyúmirigyek fokozott működése gyulladásos valaszreakcióhoz vezet.
Azzal nagy újdonságot nem mondok, hogy a fokozott zsírosodás sokszor egy válaszreakció a szervezet szempontjából. Két féle okból alakulhat ki a zsíros korpásodás. Az első az irritációból eredő, míg a második fajta a genetikai eredetű fokozott faggyútermelés. Ennek a kétfajta problémának a kezelése is nagyban eltér egymástól, ezért két külön pontban is fogjuk megvizsgálni őket.

IRRITÁCIÓBÓL EREDŐ ZSÍROS KORPÁSODÁS

A szervezetünk rettentően okos, ezért odafigyel minden egyes külső és belső változásra egyaránt. Érzékeli, ha nagyobb terhelésnek vagyunk kitéve vagy éppen nyugalmi állapotban vagyunk. Mindezekre megvan a válaszreakciója szervezetünknek. Ha valamilyen okból erősebb irritáció éri a bőrünket, jelen esetben a fejbőr, arra sokszor nem azonnal reagál szervezetünk. Elsőnek viszketést, húzódó érzést érzünk. Ez az irritáció és a dehidratáció első tünete. Amennyiben többször egymás után előfordul a jelenség, úgy a szervezetünk fokozottabb faggyútermeléssel fog válaszolni. Laikusok számára is egyértelmű lehet a reakció, mivel a szervezetünk így próbálkozik védekezni a kiszáradás ellen.

Ennek ellenére ezek a jelek nem egyértelműek mindenki számára és elindulnak egy nagyon rossz és nehezen visszafordítható folyamat felé. A legtöbbször ilyen esetben zsíros hajra való sampont választanak, ami legrosszabb dolog, amit tehetünk ebben az esetben. Ezek a samponok fokozottabb zsíroldó hatással rendelkeznek, így tovább erősítjük a dehidratált állapotot és arra késztetjük szervezetünket, hogy még több faggyút termeljen. Ezentúl a faggyú összetétele is megváltozik, amely már tényleg komoly problémákat okozhat. Az összetétel megváltozásába nem mennék bele, de a lényeg, hogy egy sokkal folyékonyabb anyag lesz az eddig megszokott szűrű faggyú. Ha ez a helyezt sokáig fennáll, akkor bizony eljutunk a Seborhea Dermatitis állapotához. Pedig, mint látható, egy teljesen egészséges szervezetről van szó, amelyet Mi magunk sodortunk ebbe az állapotba.

MIT TEHETÜNK EZUTÁN?

Ha gonosz akarnék lenni, azt mondanám, hogy ne tegyünk semmit! Ez is megoldaná a problémánkat. Csökkentve a hajmosások számát 1-2 napról 6-7 napra (közben egy barlangban élve), akkor a szervezetünk érzékeli, hogy a dehiratáció csökken és elkezd kevesebb és más összetételű, sűrűbb faggyút termelni. Nyilván ez lenne a legtermészetesebb módja a zsírosodás normalizálásának, de kevesen tehetik meg, hogy 1-2 hónapra elvonuljanak, vagy éppen erősen zsíros hajjal és fejjel mászkáljanak. Szerencsére van ettől sokkal kíméletesebb módszer is. Léteznek erre a problémára kifejlesztett kíméletes faggyútermelés csökkentő samponok és szérumok egyaránt. Ezek a termékek aminovektorokat tartalmaznak, amelyek csökkentik az 5-α Reductase enzim jelenlétét. Ez az enzim felel a faggyúmirigyek stimulálásáért. Amennyiben az enzim mennyisége alacsony, úgy a faggyúmirigyek is kevesebb faggyút fognak termelni. Önmagában az aminovektorok nem elegendőek, mivel nagy valószínűleg a hajtüszők irritált, gyulladt állapotban vannak. Ezért olyan növényi kivonatokra is szükség lehet, amelyek csökkentik a gyulladás mértékét. Kiegészítés képen érdemes a szérumoknak és samponoknak B5 provitamint is tartalmaznia, mert ez nagyban elősegíti a szövetek regenerációját, amelyek sérülhettek az irritáció során.

GENETIKAI ZSÍROS KORPÁSODÁS

Nem minden esetben mi tehetünk a probléma kialakulásáról. Számos belső tényező állhat annak hátterében, hogy szervezetünk nagy mennyiségű faggyút kezdje el termelni. Számos kutatás született a Seborrhea Dermatitis-ről, de egyik sem ugyanabba az irányba mutat. Egy közös pontjuk azért mégis csak van. A genetikai elváltozás is az 5-α Reductase enzim nagy mennyiségű jelenlétét mutatta ki. A jelenség kiváltója viszont számos dolog lehet. Az egyszerűbben kezelhető tényezők az emésztőrendszer allergiás reakciója. Ebben az esetben orvos által előírt diéta segíthet a probléma kezelésében. A levegő tisztasága is nagyban befolyásolhatja a bőrünk állapotát. Kínában több kutatás is kimutatta, hogy a légszennyezés komoly szerepet játszik a Seborrhea Dermatitis kialakulásában. Minden esetre, ha a Seborrhea Dermatitis jelentkezik testünk más pontjain is, akkor biztosak lehetünk abban, hogy nem csak az irritáció okozta fokozott faggyútermelés áll a problémánk hátterében, hanem komoly genetikai hajlamunk is lehet a betegség irányában.

GYÓGYÍR A BETEGSÉGRE!

Nem szeretnék senkit sem megtéveszteni, ezért nem is állítok olyat, hogy akár az Én általam fejlesztett termékek megoldják a genetikailag kialakult Seborhea dermatitis-t. Mivel a szervezet normális működése során termel túlzott mennyiségű faggyút, azért nem igazán lehet azt mondani, hogy ez egy betegség. Inkább rendellenességnek nevezném. A rendellenesség kezelését is ebből a szemszögből kell vizsgálnunk és kezelnünk. Azt már az elején kijelenthetem, hogy rohanás közben, alaposan megterhelve a napi feladatokkal nem lesz elegendő egy szérum és egy sampon a kezelésre. A rendellenesség pont azért alakult ki, mert azt az életet éljük, amit élünk. Mivel mindenki szervezete más és más, így erősségeink és gyengeségeink is máshol találhatóak. Ezt határozza meg a genetikánk. Ezért készítenünk kell a gyengeségeinkről egy átfogó képet és az alapján megállapítani, hogy mi veszi túlzottan igényeb a szervezetünket. Ilyen egyszerű megállapítás lehet a tej intolerancia, húskészítményekben használt kiegészítőkre, ragasztókra való allergia. Persze az állandóan emlegetett stressz is közrejátszhat abban, hogy kialakuljon a fokozott faggyútermelés és vele a Seborhea dermatitis. Külsőleg bevethetjük a jól bevált 5-α Reductase enzim szabályzó szérumokat és a hozzá tartozó sampont, de ebben az esetben csak enyhülést várhatunk. A probléma nem fog megszűnni.

MIKROBIOLÓGIA TÉNYEZŐK

A zsíros korpásodás szinte minden esetben a bőr bioflórájának a megváltozásával jár. Mit is jelent ez magyarul? A bőrnek van egy sajátos baktérium és gomba egyensúlya a felszínen. Itt ezek a mikroorganizmusok a környezethez viszonyítva egyensúlyban tartják egymást. Mondhatjuk úgy is, hogy próbálnak megélni egy kevésbé élhető területen és ezért egymással is küzdenek. Viszont, ha megváltozik a környezet, akkor könnyen lehet, hogy valamelyik organizmuscsoport javára történik ez. Ilyen helyzet a faggyús környezet is. Vannak baktériumok és gombák is, amelyek a zsíros, olajos környezetet szeretik. Ezek a lipofil, azaz zsírbarát mikroorganizmusok. Ilyen baktériumok a Staphylococcus, Micrococcus, Corynebacterium sp, Staphylococcus aureus és Strepto coccus. Ezek a baktériumok felelősek a hajtüszők gyulladásáért, mivel tevékenységük során káros váladékanyagot eresztenek ki magukból, amely a szervezetünk számára mérgezőek lehetnek.

A baktériumok mellett, vagy csak önállóan elszaporodhatnak a lipofil gombák is. Az egyik ilyen jól ismert mikroorganizmus a Malassezia, tudományos nevén a Pityrosporum gombacsalád. Ebbe a családba 22 fajtája található meg. Számunkra a leggyakoribb ilyen Malassezia furfur. Ez a fajta gomba felelős sok esetben a Dermatitis, azaz a korpásodás kialakulásáért. Ezek a gombák a faggyúban található trigliceridekkel táplálkoznak és káros mellékterméket állítanak elő. Valamint fonalaikkal feltörik a hámfelszínt. Így alakulnak a nagy leváló hámdarabok, amelyek megtalálhatók a zsíros korpásodásnál.

KEZELÉSI LEHETŐSÉGEK

Talán nem árulok el nagy újdonságot, de ez az eset a legkomplikáltabb. Mivel ezek a mikroorganizmusok mind a két típusú Seborrhea dermatitis esetében jelen vannak és könnyen fel is borulhat a finom egyensúlyuk. Ezért ez a fajta betegség már csak nagyon nejezen kezelhető otthoni körülmények között. Nagyon fontos megállapítani, hogy milyen mikroorganizmusok és milyen számban szaporodtak el a fejbőrön. Ez otthon 99%-ban kivitelezhetetlen. Az esetek többségében az erős korpásodás elleni termékek rontják a helyzetet, ami akár komoly sérülések kialakulását is jelentjeti a fejbőrön. Ilyen esetben is hatékony lehet egy szélesspektrumú szérum, amely egyben szabályozza a faggyútermelést és normalizálja a bioflórát. Így a megfelelő faggyútermelés mellett nem pusztul el minden mikroorganizmus a fejbőrön, hanem visszaáll a normális arányuk, amely önfenntartó, ha a környezetben nem történik nagy változás.

ÖSSZEGZÉS

Láthatjuk, hogy a zsíros korpásodás vagy más néven a Seborhea dermatitis mennyivel komplexebb probléma a száraz fejbőr eseténél. Tapasztalatból viszont tudom, hogy míg sok esetben a zsíros korpásodás vagy fokozott zsírosodás tartósan és tünetmentesen kezelhető, addig a száraz korpásodás állandó kezelést igényel. A fokozott faggyútermelés mindig egy válaszreakció a szervezet szempontjából. Vagy a külső irritáció mértékét jelzi szervezetünk vagy belsőleg áll fenn valamilyen intolerancia. Utóbbi esetben csak a diéta és a szakember bevonása segíthet. Persze lehetünk kitartóak és kikutathatjuk magunk is, hogy mi az, amit a szervezetünk nem tolerál. Mint mindig, most is azt tanácsolom, hogy figyeljünk a bevitt táplálékok minőségére és kerüljük a húskészítményeket. Ha lehetőségünk van, akkor fogyasszunk sok zöldséget, akkor is, ha nehéz fizikai munkát végzünk. Fontos az egészséges és változatos táplálkozás.

Tisztálkodás esetén fontos, hogy ne essünk túlzásba. A napi vagy másnapi hajmosás egyenes út a fokozott faggyútermeléshez és azzal akár a zsíros korpásodáshoz. Környezetünk megkövetelné, hogy mindig tökéletesen nézzünk ki, de a politikában is akkor kampányolnak, ha annak eljön az ideje. Vigyázzatok magatokra és ne essetek túlzásokba.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük