A nyár szinte nem is szól másról, mint napsütésről, szórakozásról, fürdésről, tengerpartról és az UV sugarak elleni védekezésről. Nagyon sokat hallott és hallatott kifejezés az UV sugarak elleni védekezés, de vajon tudjuk-e, hogy miért fontos vagy fontos-e egyáltalán?

UV-A és UV-B sugárzás, azaz Ultra Viola sugárzás

Ezek a fényt alkotó nem látható sugarak. Azaz a tárgyakról való visszaverődésük nem jár elszíneződéssel. Láthatóság területén inkább ragyogást eredményeznek. Az UV-A sugarak nem okoznak komoly igénybevételt a bőrünknek. Ez ellen könnyen tud védekezni a szervezetünk. Az UV-B sugárzás már komoly igénybevételbe veszi szervezetünk. Hatása romboló és roncsolja a DNS-t, ami nagyon komoly megbetegedésekhez vezethet. Az UV-B sugárzást nagy részét kiszűri az ózonréteg, de annak elvékonyodása sok helyen okoz erős UV-B sugárzást. Ezért nagyon fontos a körültekintő védekezés.

A bőrünk esetében feltétlen kell külön UV védelemmel foglalkoznunk, de ezt az időjárás és a környezetünk is befolyásolja. Általánosan a bőrünk melanint termel, amely elnyeli a káros UV-A és UV-B sugarakat. Az UV-C sugarakat nem nyeli el. Azt az ózonréteg szűri ki ahol még van. 🙂 Ezért amennyiben nem vagyunk kellően barnák, úgy fontos gondoskodnunk az UV védelemről és a megfelelő faktorszámú termékkel bekenni magunkat. Ezzel megakadályozzuk, hogy bőrünk „leégjen” és komolyabb sérülést szenvedjünk a napon.

De mi a helyzet a hajunkkal?

A haj esetében is a benne található melanin felel az UV sugarak elleni védelemre. Az a nagy különbség a bőrrel szemben, hogy a hajban a melanin nem termelődik újra, ezért ha megsérül, akkor csökken a haj UV sugarak elleni védekező képessége. Ezért, ha fontos számunkra, hogy hajunk a napsütéses nyarat épségben kibírja, gondoskodnunk kell a megfelelő védelemről. Erről egy kicsit később még írni fogok. A nők legtöbb esetben végeztetnek valamilyen vegyszeres beavatkozást a hajukon. Ez a leggyakrabban a hajfejtés, szőkítés, tartós egyenesítés és manapság kezd visszatérni a tartós hullámosítás. Ezek a beavatkozások mind igénybe veszik a hajszerkezetet és nagyban csökkentik annak védekező képességét a mechanikai és vegyi hatásokkal szemben. Még fontosabb, hogy ezek a folyamatok radikálisan csökkentik az UV sugarak elleni védekező képességüket.

Vegyszeres beavatkozások hatásai

A színváltoztatás és szinte minden más vegyszeres kezelés oxidációval járó folyamat. Az oxidáció során a hajunkban található melanin roncsolódik és elveszti UV szűrő funkcióját. Ezért ilyenkor a hajszerkezet komoly veszélynek van kitéve a napsugárzással szemben. Sokaknak eszébe juthat, hogy ha sötétre festjük a hajunkat, azzal fokozzuk annak UV védekező képességét. Ez viszont csak részben igaz. A festékekben található pigmentek nem UV szűrő anyagok, hanem UV blokkolók. Ami annyit jelent, hogy UV fény hatására ezek a pigmentek tönkre mennek, utána nem biztosítanak védelmet.

Hogyan védjük meg hajunkat ez erős napsütéstől!

Azt már tudjuk, hogy összességében hajunknak nagy valószínűséggel csekély a védekező képessége. Éppen ezért a legjobb, ha hajunkat megóvjuk a káros sugaraktól és elfedve tartjuk. Erre a legalkalmasabb a kalap használata, de bármilyen más eszköz alkalmas lehet. A fazekat mondjuk annyira nem javaslom. Viszont nem hiszem, hogy mindenki szeretnek kalapot hordani vagy kendővel eltakarni a haját. Erre az esetre is van megoldás, de messze nem fognak akkora védelmet biztosítani, mint az elfedés.

Két féle UV védő technikát különböztetünk meg a hajápolás területén.

Az első a reaktív védelem. Ez igazából a jól megszokott faktorszámban mértvédelmet jelenti. Ilyenkor a legtöbb esetben egy „leave-in” termékbe beleépítik az UV blokkoló összetevőket (Chlorhexidine Digluconate, 2-Oleamido-1,3-Octadecanediol). Ezek a krémek általában vastagok és nehezen eloszlathatók. Viszont fontos, hogy vastagon bevonják a hajszálakat a megfelelő védelem érdekében.

A második lehetőség a relatív védelem. Ez röviden szólva a vény visszaverődéséről szól. Olyan anyagok kerülnek fel a hajra, amelyek nagyon jó UV fényvisszaverő képességgel rendelkeznek. Ide tartozik szinte az összes nem szilikon alapú olaj és a balzsamokat alkotó rétegképző anyagok. Fontos tudni, hogy így csak részleges védelmet biztosítunk hajunk számára. Tehát folyamatos károsodás fogja érni, de nem olyan nagy mennyiségben, mint ha nem tettünk volna semmit. Fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben is „leave-in” termékként kell alkalmaznunk az olajokat vagy balzsamunkat. Tehát egy vastagabb réteget kell kialakítanunk.

Összegzés

Amennyiben szeretnénk hajunk állapotát megőrizni nyáron is, úgy fontos, hogy minimum akkora hangsúlyt fektessünk a védelmére, mint a bőrünkre. Míg bőrünk képes a védekezésre a melanin termelés segítségével, addig hajunk védekezőképesége korlátozott és sok esetben hiányos is. Ezért, ha a hajunk festett vagy bármilyen más vegyi kezelésen esett át, a legcélszerűbb elkerülni a napsütéssel való érintkezést a hajunkal. Használjunk kalapot, kendőt, vagy ami szerintem nagyon terndi az a kézi napernyő. Amennyiben nem szeretnénk magunkat eltakarni, úgy van lehetőségünk olyan termékek használatára, amelyek ideiglenes vagy részleges védelmet biztosítanak a hajunk számára. Ez viszont egy vastag réteg kialakítását fogja eredményezni a hajon, ami nem biztos, hogy szép kinézetet fog eredményezni egy normál, vagy egy vékonyabb szálú hajon.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük